Żwir a aranżacja przestrzeni w ogrodzie

Kategoria: Blog

kamienie dekoracyjne

Żwir jest jednym z najdrobniejszych kamieni dekoracyjnych, znajdującym szeroki wachlarz zastosowań przy aranżacji przestrzeni wokół domu, jak i w ogrodzie. Jego największą zaletą jest to, że naturalnie wtapia się w zielone tło. Jak można wykorzystać drobne kamyki żwiru przy urządzaniu ogrodu?

  • Żwirowe ścieżki

Najczęściej żwir jest wykorzystywany do wykonania przydomowych ścieżek. Wykonana z niego nawierzchnia bardzo dobrze przepuszcza wodę, umożliwiając wymianę gazową między gruntem a atmosferą. Warto dodać, że ułożenie powierzchni z tych drobnych kruszyw nie jest ani pracochłonne, ani kosztowne.

  • Żwirowe rabaty

Ciekawym pomysłem jest wykonanie rabat pokrytych żwirem, spomiędzy których będą wyrastały pojedyncze kępki zielonych roślin. Dzięki temu, że kruszywo to doskonale komponuje się z roślinnym tłem, całość będzie wyglądała wyjątkowo estetycznie. Kolejną zaletą żwirowej powierzchni jest to, że ogranicza ona parowanie wody, chroniąc tym samym glebę przed zbyt szybkim wysychaniem.

  • Żwirowe ogrody

Żwir znakomicie prezentuje się na dużej powierzchni, dlatego coraz więcej osób decyduje się na założenie ogrodów żwirowych. W tym wypadku niezwykle istotny jest dobór odpowiedniej roślinności – drobne kamyki żwiru naturalnie harmonizują się z roślinami o okazałych, dekoracyjnych liściach.