Zakładamy trawnik – o czym należy pamiętać?

Kategoria: Blog

piękny trawnik przy ściężce

Wbrew pozorom, założenie trawnika nie jest prostą sprawą. Nie wystarczy wysiać ziaren trawy, aby za po jakimś czasie móc cieszyć gęstą i intensywnie zieloną murawą. Wcześniej należy właściwie przygotować podłoże pod trawnik. Jak to zrobić?

Przygotowanie podłoża

W pierwszej kolejności musimy usunąć chwasty, wyrywając je z ziemi lub stosując odpowiedni oprysk. Następnie powinniśmy zadbać o właściwie odwodnienie terenu. Jest to szczególnie ważne, jeśli trawnik ma rosnąć na podmokłym obszarze. Wówczas konieczne będzie ułożenie warstwy drenażowej z piasku lub żwiru, która zabezpieczy przed tworzeniem się kałuż na trawniku po intensywnych opadach deszczu.

Wybór ziemi pod trawnik

Kolejnym, niezwykle ważnym, krokiem jest użyźnienie ziemi pod trawnik. Z reguły jej wierzchnia warstwa jest uboga w składniki pokarmowe, dlatego warto ją przekopać i dosypać dodatkową warstwę specjalnie dobranej ziemi ogrodowej. Do tego celu najlepiej nadaje się czarnoziem lub mieszkanka ziem polnych z humusem. Oba rodzaje ziemi są powszechnie wykorzystywane przy zakładaniu trawników ogrodowych.

Ubijanie i niwelacja podłoża

Przed wysianiem trawnika musimy jeszcze pamiętać o odpowiednim utwardzeniu i wyrównaniu powierzchni ziemi. Dopiero po wykonaniu tych prac możemy siać.

Jak widać, założenie trawnika wymaga sporo pracy i jest procesem wieloetapowym. Wszystkie zadania należy wykonać z dużą dokładnością, gdyż jest to gwarancją tego, że wyrośnie nam gęsty i soczyście zielony trawnik.