Jak wybierać kamienie do ogródka skalnego?

Kategoria: Blog

kamienie dekoracyjne

Założenie przydomowego ogródka skalnego jest nie lada wyzwaniem i wymaga dużego nakładu pracy. Jednym z najważniejszych elementów przy jego projektowaniu jest dobór odpowiednich kamieni dekoracyjnych.

Skalniak odzwierciedlający górski krajobraz

Ogródki skalne mają naśladować naturę i przypominać górskie krajobrazy. Aby było to możliwe, musimy wybrać kamienie o ostrych krawędziach i nieregularnych kształtach, a więc takie, które występują w wysokogórskiej przestrzeni. Im więcej przebarwień i nacieków mają kamienie oraz im mniej geometryczny jest ich kształt, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że będziemy mogli z nich stworzyć naprawdę ciekawą kompozycję skalną.
Przymierzając się do rozpoczęcia prac, musimy posiadać kamienie nie tylko o różnych kształtach, lecz także różnej wielkości. Podstawową zasadą budowy ogródka skalnego jest to, że kamienia układamy piętrowo, poczynając od tych największych, a kończąc na najmniejszych. Obrzeża całej konstrukcji powinny być zbudowane z największych głazów, natomiast kolejne piętra – z kamieni średniej i małej wielkości. Samo podłoże pod skalniak najlepiej ułożyć z gruboziarnistego piasku przemieszanego z żwirem.

Jakie kamienie do ogródka skalnego?

Warto zdecydować na zakup kamieni odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych i dobrze znoszących niskie temperatury, dzięki temu wygląd naszego ogródka skalnego nie zmieni się w przeciągu wielu lat. Za najwytrzymalsze skały uznaje się granit i bazalt, sprawdzą się również kwarcyt czy marmur.
Dobierając kamienie, powinniśmy wybierać skały o podobnej barwie i fakturze. W rezultacie nasz ogródek skalny będzie spójną i estetycznie wyglądającą kompozycją, a nie zbiorem przypadkowo dobranych kamieni.