Skalniak to nie tylko kamienie!

Kategoria: Blog

skalniak ogrodowy

Własny ogród to marzenie wielu osób. Gdy przychodzi w życiu taki moment, że wreszcie go mamy, chcemy, by wyglądał bajkowo. Dlatego też szukamy ciekawych roślin i dekoracji, aby każdy szczegół cieszył oko. Detalem, który wnosi do ogrodu „to coś” często bywa ozdobny skalniak. Jak go zrobić samemu?

Kamienie

To nic trudnego. Przede wszystkim musimy przywieźć do swojego ogrodu dość spore kamienie dekoracyjne. Należy wybrać takie o ciekawym kształcie lub kolorze. Ogromne głazy wyglądają bardzo naturalnie i kojarzą się z potęgą górskiej przyrody. Kamienie, oprócz tego, że będą cieszyły oko, będą tworzyły również bazę skalniaka. Dlatego też wybierzmy ich kształty tak, aby dały możliwość usypania między nimi ziemi, w której posadzimy rośliny. Starajmy się wybierać je tak, by zbytnio nie różniły się od siebie odcieniami. W przeciwnym wypadku skalniak może być zbyt pstrokaty. Jeśli w ogrodzie posiadamy już ścieżkę lub oczko wodne ozdobione kamieniami, głazy do skalniaka nie powinny się od nich diametralnie różnić.

Rośliny

Drugim składnikiem skalniaka są dobrze dopasowane rośliny. Najlepiej jest wybrać te, które są ładne przez cały rok – przeważnie są to iglaki. Zdecydujmy się raczej na ich miniaturowe i karłowate wersje. Zwykłe krzewy i drzewka urosną w ciągu kilka lat i zasłonią całą kamienną konstrukcję. Jeśli chcemy użyć roślin płożących, posadźmy je raczej na dolnych poziomach. Posadzone na górze szybko obrosną cały skalniak i zasłonią kamienie. Dobrym pomysłem są też byliny, które malowniczo wkomponowują się między iglaki. Wybierając rośliny, kierujmy się podobnym kryterium, co w wypadku kamieni: postarajmy się, aby lekko ze sobą kontrastowały, ale nie tworzyły efektu pstrokacizny. Skalniak powinien wyglądać trochę jak wymuskana ozdoba ogrodowa i trochę jak dzieło Matki Natury. Postarajmy się uzyskać właśnie ten efekt.