Otoczaki – uniwersalne kruszywo dekoracyjne

Kategoria: Blog

otoczaki

Jeśli chcielibyśmy wymienić najbardziej uniwersalne kruszywa dekoracyjne, z pewnością wśród nich znalazłyby się otoczaki. Są to małe fragmenty skał o zaokrąglonych, gładkich powierzchniach. Choć na pierwszy rzut oka wyglądają niepozornie, to okazuje się, że są niezwykle użytecznie przy aranżacji przestrzeni w ogrodzie i wokół domu.

Otoczaki – kiedy można je zastosować?

Otoczaki naturalnie komponują się z roślinnością i innymi materiałami skalnymi, dlatego bardzo często są wykorzystywane przy tworzeniu ścieżek ogrodowych i rabat kwiatowych oraz przy układaniu ogródków skalnych. Z tego względu, że są dostępne w szerokiej palecie barw i rozmiarów, pozwalają na stworzenie naprawdę ciekawych kompozycji.

Otoczaki doskonale prezentują się nie tylko w ogrodzie, lecz także na przydomowych chodnikach i podjazdach. Najczęściej są wykorzystywane do ułożenia obrzeży chodników. Dzięki temu, że jest to kruszywo dekoracyjne niewielkich rozmiarów, możliwe jest uzyskanie ostrych kątów i łuków.

Otoczaki – kiedy są niezastąpione?

Bez otoczaków jest niemożliwe zaprojektowanie i wykończenie oczka wodnego. Mając na względzie bezpieczeństwo planktonu, musimy wybierać kamienie o nieostrych, obłych kształtach, a takimi są właśnie otoczaki. Na ich wybór warto zdecydować się także ze względów estetycznych. Otoczaki bardzo pięknie połyskują ułożone na dnie zbiornika wodnego.