Dobór kamieni do oczka wodnego

Kategoria: Blog

kamienie dekoracyjne

Oczka wodne i kaskady wodne są jednymi z najpiękniejszych ozdób w przydomowych ogrodach. Mimo, iż wykonanie tego typu aranżacji wodnych wymaga dużych nakładów pracy, nie brakuje chętnych do tego, aby podjąć takie wyzwanie.

Kamienie o nieostrej powierzchni

Jednym z niezbędnych materiałów, używanych przy budowie kaskad i oczek wodnych, są kamienie ozdobne. Które z nich najlepiej spełnią swoją funkcje?
Wybierając materiał skalny do oczka wodnego, powinniśmy unikać kamieni o ostrych kształtach i chropowatej powierzchni, gdyż ryby pływające w zbiorniku będą ocierały się o nie i mogą nabawić się w ten sposób poważnych urazów. Ponadto, dla bezpieczeństwa ryb lepiej nie stosować kamieni wypłukujących wapno, gdyż ma ono szkodliwy wpływ na zdrowie wodnych stworzeń. Z tego względu odradza się umieszczanie dolomitów i wapieni na dnie oczka wodnego.

Zastosowanie kamieni przy budowie oczka wodnego

Kamienie dekoracyjne znajdują zastosowanie zarówno przy układaniu dna zbiornika wodnego, jak i przy budowie jego brzegów. Do wykonania dna najczęściej wykorzystuje się twarde kamienie łupane i żwir, a brzegi krańca stawu powinno wykładać się płaskimi otoczakami. Kamienie dekoracyjne w postaci łupków są z kolei doskonałym materiałem do budowy okazale wyglądających kaskad wodnych.