Budujemy ścieżkę ogrodową z kamienia

Kategoria: Blog

kamienie dekoracyjne

Jednym z najważniejszych etapów projektowania ścieżki ogrodowej jest dobór odpowiednich materiałów budowlanych. W tym zakresie bezkonkurencyjne okazują się kamienie naturalne. Dlaczego? Wykonane z nich nawierzchnie są wyjątkowo trwałe, odporne na oddziaływanie warunków atmosferycznych, a przy tym bardzo dobrze komponują się z otoczeniem.

Dobór kamieni na ścieżkę ogrodową

Kamienie dekoracyjne są dostępne w wielu formach – jednolitej, ciętej, łupanej. Możemy zakupić zarówno kamienie o prostych, geometrycznych kształtach, jak i kamienie o bardzo nieregularnej formie. Otwiera to przed nami niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Ciekawym pomysłem jest wykonanie alejki ogrodowej z luźno ułożonych kamiennych płyt oraz wysypanie przestrzeni pomiędzy nimi korą ogrodową lub drobnym grysem. Efekt końcowy przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania.
Wybór kamieni dekoracyjnych jest na tyle duży, że nie stanowi problemu dobranie materiału skalnego pasującego do stylu ogrodu. Kamienie o nieregularnym kształcie są idealnym uzupełnieniem ogrodów w stylu naturalistycznym i wiejskim, z kolei kamienie obrabiane doskonale harmonizują się z ogrodami klasycznymi oraz miejskimi skwerami.

Wybór kamieni a funkcjonalność ścieżki ogrodowej

Wybierając kamienie na ścieżki ogrodowe, należy pamiętać, że mają one pełnić funkcję nie tylko ozdobną, lecz także praktyczną. Alejki ogrodowe są układane po to, aby możliwe było swobodne poruszanie się po ogrodzie i pielęgnowanie roślinności. Chcąc sobie ułatwić to zadanie, najlepiej zdecydować się na zakup kamieni o dużej powierzchni, takiej, na której spokojnie zmieszczą się dwie stopy.
Duże znaczenie ma też wytrzymałość ścieżki ogrodowej. Chcąc, aby służyła ona nam przez długie lata, powinniśmy wybrać kamienie o odpowiedniej grubości, najlepiej co najmniej 5–6 cm. Jeśli kupimy zbyt cienkie kamień, istnieje ryzyko, że będą się łamać.